+380443314029, +380676483293

Мандала

Мандала

Мандала (санскр. круг, диск) – сакральне схематичне зображення або конструкція, що використовується у буддистських та індуїстських релігійних практиках. Мандала символізує собою сферу життя божества. В принципі це геометричний символ складної структури, який вважається моделлю всесвіту. 
Мандали можуть бути як і двовимірними, зображеними на площині, так і об’ємними, рельєфними. Їх вишивають на тканині, малюють на піску, виконують з металу, каміння, дерева та ін. Головне, щоб у формі мандали зустрічалося коло – символ сили.
Плетіння мандал – надзвичайно давнє мистецтво. Воно було поширене та досі зустрічається у печерних малюнках Африки, Європи, Північної Америки. Є вони також і у наших широтах, бо виготовлялися і слов’янами. Найпоширеніша давня назва – «око бога».
Часто мандали плетуться для певної людини індивідуально та використовуються як обереги для дому, офісу. Кожний виріб – окрема розповідь, настрій, вкладений майстром.
У Індії мандали називають ранголі або альпона. Індуси вірять, що кольори, які використовуються у мандалі, також мають значення.
Є народи, які починають плести для своїх дітей мандалу при народженні і формують її протягом усього життя, вкладаючи мрії та сподівання на майбутнє.
Зараз мандали використовують, як талісмани на щастя і просто для естетичного задоволення, адже це яскрава та незвичайна прикраса для дому.
Для мандали знадобиться: 4 шпажки для шаш-лика завдовжки 23 см, нитки 5 кольорів, ножиці, клей.


Складіть дві шпажки разом та міцно зв’яжіть їх посередині подвійним вузлом. Залиште невеликий хвостик, який у процесі роботи сховається під оплітку.

Розверніть шпажки так, щоб вони утворили прямий хрест. Будьте уважні та слідкуйте, щоб кут під час плетіння між паличками залишався 90°.

Закріпіть, міцно обмотавши їх по 5-6 разів навскоси, спочатку по одній діагоналі, потім по другій. Перевірте, щоб хрест був міцним, а палички не рухалися.
А тепер почніть обплітати ниткою по колу кожну паличку. Накидаючи нитку зверху, зробіть повний оберт її навколо палички.

Коли нитка знову опиниться зверху, перекиньте її на наступну паличку. Не забувайте про рівномірний натяг.

Плетіть, поки не отримаєте квадрат. На першій парі шпажок робіть квадрат з діагоналлю 13 мм. На другій парі шпажок – квадрат із діагоналлю 35 мм.

 

Відмірте на другій парі шпажок відстань від вершини квадрата до кінця шпажки.

 

Відрізок такої ж довжини відкладіть від кінця шпажок першої пари. Поставте крапки олівцем.

Візьміть білу нитку та зав’яжіть на одній з шпажок першої пари з вивороту. Обмотайте нею шпажки до відмічених точок у напрямі до зовнішньої сторони, а потім – до центру. Від однієї шпажки до другої переходьте біля сплетеного блакитною ниткою квадрата.

На фото ви бачите перетяжки білої нитки з вивороту.
Сумістіть два хрестика, утворені двома парами шпажок.

Вони зміщені між собою на 45°. До шпажки нижнього хрестика прив’яжіть наступну робочу нитку та обвивайте підряд всі промінці мандали. Так ви поєднаєте між собою обидва хрестика.

Кількість рядів нитки виберіть на свій смак. Не забувайте контролювати її натяг. 
Візьміть ще одну нитку, але контрастного кольору. Нею зробіть шар у формі квадрата. Обплетіть шпажку, пропустіть нитку під мандалою. Пропустіть один промінь, покладіть ниточку зверху на другий промінь, обплетіть і так далі по кругу.

Плетіть кілька кіл, повертаючись до тієї палички, з якої почали роботу. Зробивши необхідну кількість рядів, закріпіть нитку.
На фото вигляд мандали з вивороту. Зробіть ще три квадрати з ниток інших кольорів


Далі починайте плести промінчики. Вони плетуться через дві шпажки на третю. Тобто, покладіть нитку на шпажку, зробіть оберт, опустіть нитку під мандалу, пропустіть 2 шпажки, покладіть нитку зверху на третю шпажку, обплетіть і так по колу до шпажки, з якої почали роботу.


Обплетіть кілька кіл, повертаючись до тієї палички, з якої почали плетіння. Зробивши необхідну кількість кіл, нитку закріпіть.

Зробіть ще кілька восьмикутників різного кольору. Далі – ще два квадрати. І закінчіть плетіння восьмикутником. На шпажках залишаються невеликі вільні шматочки. Спочатку закріпіть клеєм останні витки, а зайві шматочки відріжте.

Мандала готова!