+380443314029, +380676483293

Мотанка-ведучка

Мотанка-ведучка

Авторка майстер-класу – Олена Корнієнко.

Ведучка є одним із традиційних видів мотанки. Це образ жінки з дитиною, що тільки навчилася ходити. З давніх часів така лялька вважалася оберегом материнства, сім'ї та дитинства. Особливість Ведучки в тому, що руки матері й дитини – одне ціле. 

Ляльки-мотанки – традиційні українські обереги. Такі обереги повинні виготовлятися без застосування голки, лише одяг для ляльки можна зшивати, однак у саму ляльку голку встромляти не можна.

Мотанку збирали за допомогою червоних ниток, оскільки червоний колір також вважається оберегом.

Навчімося й ми робити такі чудові обереги, які можуть стати чудовим подарунком. Часу на це треба небагато, а результат потішить будь-якого поціновувача української культури.

Щоб виготовити таку ляльку, вам знадобляться: різнокольорові шматочки натуральної тканини, біла натуральна тканина для тіла, вата, нитки бавовняні або лляні міцні червоні для створення тіла ляльки, натуральні нитки природного кольору для волосся дитини, тонкі натуральні нитки для обличчя ляльки (фото 1).


З білої тканини скрутіть міцний циліндр і зв’яжіть його червоною ниткою. Там, де буде низ ляльки, намотайте ще трохи тканини, щоб лялька могла стояти (фото 2). Також із білої тканини скрутіть тонкіший валик, приблизно в 1,5 раза довший за тіло, і прив’яжіть його до тіла (фото 3). Це будуть руки.

Формуйте тепер голову. Для цього візьміть квадратний шматочок білої тканини. Складіть його вдвоє так, щоб утворився трикутник. Із вати скрутіть тверду кульку. Вкладіть її в центр тканини. Після цього акуратно обгорніть вату тканиною та зв’яжіть ниткою (фото 4). 


На обличчі розмістіть солярний (сонячний) хрест. Візьміть тонкі нитки (червоні, зелені, жовті, сині) та почергово обмотайте ними голову навхрест одним кольором, потім наступним. Зв’язуйте міцно (фото 5). 

Тепер прикріпіть голову до тіла. На бокових куточках підігніть краї всередину, щоб нитки не соталися. Обмотайте відповідні краї навколо відповідних рук і міцно прив'яжіть ниткою (фото 6).

Під передній край підкладіть трохи вати, формуючи груди, та прив'яжіть передній і задній краї до тіла (фото 7, 8). 

    

Виріжте з тканини «сорочку» (фото 9) і прикріпіть до тіла так само, як і голову.

Розріз залишіть на спині (фото 10).

З прямокутної тканини зробіть спідницю. Для цього складіть її циліндром і прошийте по верхньому краю зметувальним швом (фото 11). Надягніть спідницю на ляльку. Стягніть і зав’яжіть кінці.

Прикладіть прямокутний шматочок-фартушок лицем до ляльки та прив’яжіть ниткою. Відігніть його вниз (фото 12).

Пов’яжіть хустку (фото 13). Її можна пов’язати різними способами: по-зимовому обернути навколо шиї та зав’язати ззаду чи залишити кінці спереду, а біля шиї скріпити ниткою, щоб не сповзала. 

А тепер зробіть дитину. Для цього з білої тканини скрутіть маленький валик, складіть удвоє та зв’яжіть трохи нижче місця згину. Прикріпіть отримане тіло дитини на руки матері так, щоб одна половинка була попереду, а інша – позаду рук. Прив’яжіть ниткою навхрест (фото 14).

Обмотайте місце, де буде голова, ватою, накрийте білою тканиною та прив'яжіть до тіла так само, як прив’язували голову ляльки-матері (фото 15). 

Вдягніть так само, як ляльку-матір (фото 16).

Візьміть нитки для волосся вдвічі довші, ніж бажана довжина волосся, та зв'яжіть їх по центру (фото 17). 

Прикладіть волосся до голови ляльки зв'язаним місцем по центру і прив’яжіть ниткою навколо шиї (фото 18). 

Заплетіть косички – і лялька готова!