+380443314029, +380676483293

Пендибуль "Два кольори" (французькі кривульки)

Пендибуль "Два кольори" (французькі кривульки)

Французькі кривульки – це невеликі вишиті подушечки, які мають різноманітну форму і прикрашені китицями, бісером, мереживом. Найбільш відомі французькі кривульки: біскорню, зігугу, берлінго та пендибуль.
Пендибуль – один із французьких традиційних декоративно-вжиткових виробів, який має в основі вишивку тільки на одному квадраті, складається косинкою і зшивається. Особливістю пендибуля є те, що деталі зшиваються не за волокна тканини, а за ниточки контурного шва «назад голку». Такий виріб можна використовувати як гольник, підвіску, сувенір, брелок, ялинкову прикрасу тощо.
Створення таких кривульок – дуже захопливий процес. Витративши на нього трохи часу, можна отримати оригінальну й симпатичну дрібничку.

Для виготовлення пендибуля вам знадобляться: біла канва; червоні, чорні та білі нитки муліне; золотистий і червоний бісер; синтепон або холофайбер; п’яльця; атласна стрічка; голка для вишивання; голка для вишивання бісером; ножиці; схема для вишивання зі вкладки. 

Під час вишивання хрестиком стібки одного хрестика виконуйте виключно в одному квадраті. Голка при цьому опиняється у вертикальному положенні відносно полотна (вістря спрямоване догори або вниз).


На схемі показано, як правильно вишивати:
а) один хрестик (цифрами вказана послідовність виконання стібків);
б) кілька стібків. 
Верхні стібки повинні лежати в одному напрямку.
Якщо хрестики одного кольору розміщені на відстані до 3 см, то нитку можна не обрізати, а робити протяжку по вивороту.

Візьміть білу канву щільністю 52 клітинки на 10 см. Чим щільнішою буде канва, тим меншим буде розмір пендибуля. Канва обов’язково повинна мати однакову щільність як по вертикалі, так і по горизонталі. Вам обов’язково потрібен квадрат, інакше ви не зможете скласти пендибуль або він буде перекошеним. 

Натягніть підготовлену канву на п’яльці. Якщо у вас розмір канви менший за розмір п’ялець, то по краях пришийте невеличкі шматочки будь-якої тканини.
Вишивання хрестиком краще робити парною кількістю ниток муліне – у два складання. 


Починайте роботу з чорного контура, вишитого хрестиком. Коли ця розмітка вишивки буде зроблена, почніть вишивати основний малюнок. Розмір наведеної на вкладці вишивки – 59 на 59 клітинок. Починайте вишивати з кутів, а далі переходьте до центру. Жовті клітинки на схемі – це жовті бісеринки.
Вишивши квадратик, по його краю з відступом в одну клітинку від основного малюнка вишийте рядок швом «назад голку». Цей шов ще називають «бек-стіч» – від англійського «back stitch». 
Вишивання цього шва для кривульки пендибуль обов’язкове, тому що саме за стібки цього шва ви й будете сточувати вишитий квадратик. У зв'язку з мініатюрністю кривульки такий спосіб сточування дуже зручний, адже не треба буде потім вивертати кривульку з вивороту на лице. Кількість стібків шва «назад голку» на всіх сторонах квадрата повинна бути однаковою.
Після закінчення роботи при потребі вишивку можна попрати й попрасувати. Робити це краще до викроювання вишитого квадратика з тканини. Інакше під час прання край квадрата буде надмірно розпускатися, особливо на маленьких квадратиках-заготовках для кривульки пендибуль.
Викрійте квадратик із припуском на шви від контура, виконаного швом «назад голку», в 1 см. Меншими робити припуски не варто, тому що це може призвести до розпускання канви. Більшими теж робити не потрібно. Це зайве.
Тепер приступайте до сточування кривульки. Для цього складіть готовий квадратик, як косинку, виворотом усередину. І починайте зшивати по лінії шва «бек-стіч» за стібки шва «назад голку». При зшиванні використовуйте червоний дрібний бісер.
Не забувайте, що вам потрібно ще набити пендибуль синтепоном або холофайбером. Для цього припиніть сточування й залиште невеликий отвір. 
Наповнюйте пендибуль так, щоб не заповнити гострі кути трикутника. Це можна зробити за допомогою швацьких булавок, зафіксувавши ними кутики, щоб наповнювач у них не потрапив. Після наповнення сточіть пендибуль до кінця. 
З’єднайте два отриманих гострих кути разом.
Прикріпіть мотузочку або атласну стрічку. 
При бажанні пендибуль можна прикрасити й китицею. Для цього складіть нитки муліне, по центру перев’яжіть червоною ниткою. Складіть нитки вдвоє і ще раз перев’яжіть. Кінці підрівняйте відповідно до потрібного розміру китиці.
При більш щільній канві у вас пендибуль може бути брелоком на флешку або ножиці для рукоділля, а при менш щільній канві – гольником чи ялинковою прикрасою.